3_1_w.jpg

Mikulandská:

zapomenete, že jste v centru

ADRESA MÍSTA
Mikulandská 4, Praha 1

CHARAKTER
Dlážděný vnitroblok typický pro centrum Prahy, velkoryse doplněný zelení.

PŘÍBĚH MÍSTA: ROZHOVOR S PAVLEM HRADECKÝM
Pavel Hradecký je předseda SVJ Mikulandská a profesí soukromý pilot. Něco tu po mě zbyde, říká. „Já jsem chtěl dopřát něco hezkého sousedům, benefit je to pro všechny.“ To je přidaný luxus bydlení.

Kdy jste s vnitroblokem začal?
V roce 2010, kdy jsem se stal předsedou. Od roku 2013 jsme se snažili odkoupit pozemek od MČ, což byl strašně složitý proces. Především kvůli dvěma garážím ve dvoře (v domě bylo a je 28 bytů). Na konci léta 2018 jsme pozemek odkoupili, v té době byl projekt už připravený. Věděl jsem, že jednoho dne zvítězíme, přinejhorším že projekt bude třeba dva roky v šuplíku. Celá rekonstrukce proběhla od dubna do července 2019.

Jak jste postupoval?
Pozemek jsme koupili na splátky. Základ byl vyprojektovaný, ale vložili se do i toho samotní obyvatelé, kteří např. chtěli oproti původnímu plánu více zeleně. Vykopali jsme betonový dvůr, 400 tun materiálu vyvezli. Zabudovali jsme podzemní nádrž na dešťovku, napojili svody a závlahu. Na rostlou část jsme přivezli zeminu z kompostárny a vysadili rostliny, do středu zasadili vzrostlý platan. Plochu jsme vydláždili, popelnice schovali pod treláž, vybavili posezením. Všichni jsou dnes spokojení a těší se, až dvorek více obroste.

Co vás k tomu vedlo?
Kultura bydlení – najednou jste v zahradě. Když se vykloníte z okna, je na co se dívat. Pořád vás to naplňuje. Na to, že jsme v centru Prahy, jsme z toho vykřesali maximum možného.

Využíváte dešťovou vodu?
Pěti okapy svádíme vodu z okolních střech o celkové rozloze asi 300 m2 do podzemní pětikubíkové nádrže. Z ní je vyvedená kapénková závlaha, zavedená přímo do záhonů. Voda se čerpá po deseti minutách ráno a odpoledne. Plná nádrž vydrží na zálivku 2-3 týdny. Náklady na celý systém byly zhruba 80 tis. Kč.

Jaké vnitroblok tvoří klima?
Až květiny i platan povyroste, ochlazení bude proti ulici markantní. Již vloni to lidé potvrdili. Není tu uzavřený povrch. Naprší, vyschne a tak stále dokola. Odhadujeme, že rostliny včetně platanu mohou vysát hektolitry vody (platan sám až 200 litrů denně). Dříve jsme měli problém s tím, že dole bylo vlhko, nyní je spíše sucho. Domu to neskutečně prospělo.

Jakou vizi vnitrobloku máte?
Já myslím, že se to povedlo. Je to funkční, není tu nic úplně špatně, a je to ta Praha.

Co vás těší, z čeho máte radost?
Bydlí tu zhruba stovka lidí a vnitroblok využívají skoro všichni. Večer tu soused zalévá hadicí platan a děti si hrají s konvičkou. Lidé si to vzali za své a už si ani nevzpomenou, jak hnusné to bylo. Kvůli tomu to děláte.

PŘÍNOS PRO KLIMA
Strom, 300 rostlin (záhony, popínavky, nádoby), dlažba místo betonu, rostlé plochy, podzemní nádrž

VYBAVENÍ
Zahradní nábytek, kohoutek s vodou

PROGRAM PROHLÍDKY
Bude upřesněn

Fotografie vnitrobloku