vnitroblok Pod Baštami - vzrostlá makroflóra potěší

VÝCHOZÍ STAV: Řešeným územím je část děleného vnitrobloku na Pražských Hradčanech o rozloze cca 200 m2. Dvůr přiléhá k bytovému domu, který tvoří jeho západní hranici. Z jihu a východu je vymezen zdmi, východní zdivo pokrývá nevzhledný obklad. Na severu je od sousedního dvorku oddělen plotem.
Prostor je přístupný pouze obyvatelům domu a je rozdělen na dvě části, malý dlážděný dvoreček, který zabírá zhruba čtvrtinu rozlohy, a výše položenou zahradu, na kterou se z dvorku vstupuje betonovým schodištěm. Zahrada je stíněna stromy z okolních pozemků, po obvodu je většinou osázena keři, dominantní je starý šeřík naproti schodiští a mohutná bobkovišeň na zídce u jižního okraje. Centrální část tvoří trávník. Vegetace by uvítala odbornou péči. V dlážděné části je umístěna nádoba na dešťovku a skládací sušák na prádlo, v zahradě je plastový kompostér. Mobiliář chybí.

 

Návrh úprav vnitrobloku

Dlážděný dvorek zůstane zachován včetně stávající dlažby. K většímu propojení s výše umístěnou zahradou dojde díky rozšíření schodiště (ze 120 na 300 cm) a úpravě stávajících zídek. Severně od schodů na místě stávající 120 centimetrové zdi vzniknou dvě 60 centimetrů vysoké terasy. Do zídky v jižní části dvorku bude včleněno stání pro kontejnery, které doplní dřevěná dvířka.

Nevzhlednou zeď, která tvoří východní hranici pozemku, zakryjí pnoucí dřeviny. Lze použít samopnoucí rostliny, které se pomocí příčepivých terčíků přichytí k podkladu (Parthenocissus tricuspidata) nebo ke zdi umístit treláž z kari sítě, ocelových lanek či pletiva a k ní vysadit ovíjivé dřeviny. Treláž lze kotvit přímo do zdi nebo oporu usadit do rámu, který bude ukotven v zemi.

V jihovýchodním rohu zahrady vznikne místo pro společné setkávání. Stávající vegetace se odstraní, plocha o rozměrech 350 x 350 cm se vydláždí. Navrhujeme použít betovou dlažbu přírodní barvy. Dlažba bude usazena na sucho do štěrkového lože ve stejné výškové úrovni jako okolní terén. Variantním řešením je zbudování dřevěné paluby. Místo zastřeší jednoduchá pergola z dřevěných hranolů, která může být doplněna latěmi nebo ocelovými lanky pro pnoucí dřeviny. K posezení bude sloužit dřevěný mobiliář.

Plocha výsadeb keřů a trvalek bude jasně vymezena. Od centrální travnaté plochy mohou být záhony odděleny obrubníkem z ocelové pásoviny, který bude usazen v jedné rovině s okolním terénem. Většina stávajících keřů zůstane zachována, odstraní se pouze dřeviny v místech dotčených stavbou (zídky a místo k posezení). Keřové lemy se zahustí, dřeviny doplní podrost trvalek. V co největší míře se použijí jedlé rostliny (např. muchovník, arónie nebo měsíční jahody) Svah v severní části pozemku se osadí půdopokryvnými dřevinami a trvalkami. Na dvou nových terasách vzniknou trvalkové záhony, v místě nejvíce osluněném se použijí trvalky v kombinaci s kuchyňskými bylinkami.

 

žebříček potřeb a představ

Na základě podnětů a preferenčních hlasů vznesených na setkání a v anketě vznikl žebříček potřeb a představ o využití vnitrobloku. Žebříček ukazuje na jednom místě všechny zaznamenané pozitivní hodnoty, všechny vnímané problémy a všechny představy, jak by vnitroblok mohl vypadat či fungovat do budoucna. Pro orientaci, jak moc jsou podněty mezi lidmi sdílené, slouží řazení žebříčku dle preferencí obyvatel. Žebříček slouží jako součást zadání pro skicu či studii obnovy. Na vytvoření žebříčku se podílelo více než 15 obyvatel.

Elektronická anketa pro nepřítomné

Tato anketa je pokračováním PRO NEPŘÍTOMNÉ na setkání. Dává Vám možnost promluvit i když jste nemohli dorazit osobně. Zvolte prosím odpovědi na následující tři otázky, nebo doplňte svůj podnět. Podněty vycházejí výhradně z diskuse obyvatel na společném setkání.

Sousedské setkání obyvatel

V úterý 4. řijna od 18 hodin proběhlo společné sousedské setkání nad možnostmi oživení zahrady ve vnitrobloku a její podobou. Cílem setkání bylo zmapování představ a potřeb obyvatel jako podklad pro studii obnovy. Setkání organizoval ve spolupráci s vedením domu spolek Bieno, který se obnovou vnitrobloků dlouhodobě zabývá. Otevřená moderovaná diskuse vycházela ze současného stavu a mapovala představy o budoucí podobě a náplni místa. Setkání se zúčastnilo více než deset obyvatel. V průběhu setkání se setmělo, proto jsou pozdější fotografie foceny za tmy.