78376769_3304917262913917_5130431507013304320_n.jpg
 
Připravujeme mapové okénko na stránky adaptacepraha.cz
 

Výstupy z workshoPu pro samosprávu 3. 12. 2019 CAMP IPR PRAHA

V čem vidíme jako samospráva výhody vnitrobloků?

Pozitivem je lepší životní prostředí, včetně vody, kumulované zeleně (malé biocentrum), pěstování, odpadové hospodářství (bio) a snížení teplot (tepelný ostrov města). Umožňují sociální a komunitní život, jsou příležitostí pro sport, volný čas, kulturní dění a bezpečné pro děti. Jsou nebo mohou představovat estetickou hodnotu a oázy klidu, potenciálně být prostorem pro nové stavby i parkování. Mohou sloužit občanskou vybaveností (např. jako hřiště). Celkově zvyšují životní úroveň obyvatel.

Jak vnitrobloky spravujeme? Jakými nástroji a co funguje?

Údržba a správa zeleně a hřišť na vlastních pozemcích. Někteří její provedení považují za dobré, jiní za slabší. Užitečné jsou granty v oblasti životního prostředí na úrovni města Prahy a materiálová podpora na úrovni města i MČ. Praha 6 vyhlásila grantový program pro vnitrobloky, bohužel fungoval pouze jeden rok. Pro veřejné pozemky slouží participativní rozpočet. MČ Praha 7 mapuje místa a potřeby (dotazník v novinách) a nový nástroj (metodika pro novou výstavbu).

Jaké problémy máme? Co nás brzdí?

Na úrovni MČ nevidíme velkou motivaci s vnitrobloky něco dělat, není to prioritní téma. Chybí politické zadání, koordinace, koncepční práce (strategické plánování), slabá je organizace úřadu a kapacit je málo. Komplikací je soukromé vlastnictví a složité vlastnické struktury i věcná břemena. Obtížné je vyjednávání s více vlastníky, je to zdlouhavé a s nejistým výsledkem. Složité jsou povolovací procesy (např. památková zóna) co do délky i splnění požadavků. Nemáme vliv na inženýrské sítě.

Co nám může pomoci?

Zaprvé mít jasno v tom, jak může samospráva pomoci, čím začít a co konkrétně dělat (manuál). Koordinátor participace na úřadě a pracovník na klimatickou změnu, kteří spolupracují a motivují úředníky z dalších odborů. Pracovníci vybavení informacemi (skrze exkurze, prezentace na úřadě) Zpracovaná nadřazená dokumentace (pravidla pro zástavu nebo obnovu vnitrobloků). Zviditelnění dobré práce MČ, které přinese pochvalu od lidí. Sdílení mezi úřady či třeba ambasador (známá osobnost).

POZVAT_samospráva_DL.png

Pro koho

Pracovní setkání bylo určeno pro zastupitele a pracovníky samosprávy.

Cílem bylo posílit samosprávu ve vedení a rozvoji vnitrobloků. Zorientovat se v prostředí a odpovědět na otázky. Inspirovat se dobrými postupy a řešeními. Zjistit, jak mohou vnitrobloky sloužit při změně klimatu. Nabídnout a vyměnit zkušenosti, poradit a motivovat k další práci. Podat zpětnou vazbu, ocenit a přispět dobrou náladou.

JAK TO PROBÍHAlo

Setkání kombinovalo formu prezentace se společnou prací skupiny patnácti účastníků. V úvodní části Bieno představilo metodiku Živé vnitrobloky a hl. m. Praha uvedlo Strategii proti změně klimatu. K debatě bylo otevřené téma mapování a databáze vnitrobloků na úrovni Prahy a její využitelnost. Každý účastník postupně dostal šanci zapojit se do každého tématu. Na závěr jsme společně probrali otázku: Co byste potřebovali pro úspěch při oživení vnitrobloků?

Pracovní výstupy jsme zpracovali do přehledné formy a dali k dispozici účastníkům i dalším zájemcům.

 
 

Projekt byl podpořen hl. m. Prahou. Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.