Samospráva je v podpoře vnitrobloků silný hráč

Vnitrobloky najdeme ve všech větších a středních městech Česka. Jsou to plochy, které přiléhají k bytovým domům a jejich rezidenti k nim mají vztah. Nebo zatím nemají, ale mohli by mít. Tyto plochy mohou být soukromé i veřejné. Města přímo spravují odhadem až pětinu z nich. Někdy to jsou celé vnitrobloky, jindy jejich části. Pokud mají být plnohodnotnou součástí městského prostoru a ne periferiemi uprostřed města, je potřeba jejich rozvoji pomoci. Podpora místní samosprávy a úřadů je velmi důležitá.

Seznamte se s následujícím materiálem. Měl by vám pomoci k proměně vnitrobloků ve vašem městě v živé zelené oázy! Najdete zde informace k tomu, jak vnitrobloky podpořit, kde jsou překážky a jak je odstranit, inspirace dobrými řešeními a zkušenosti odjinud.

Bieno vám chce ukázat, jak z pozice politika nebo úředníka můžete změny v této oblasti podpořit.

Proč se máte vnitrobloky jako politik nebo úředník zabývat?

 Pomožte zlepšení městského klimatu

výsadba a péče o zeleň - ochlazování a obrana proti vlnám veder -  zasakování a zadržování dešťové vody - zahradničení a kompostování  - osvěta veřejnosti k ochraně klimatu

Pomozte vztahům a místním komunitám

proti izolaci a anonymitě - budování sousedství - přínosy pro rodiny a seniory

 Umožněte lidem být součástí

sounáležitost s místem - vztah k blízkému okolí - vlastní aktivita a možnost něco ovlivnit - spolupodílení se na péči

Podpořte život venku

rekreace a relaxace - zdravý životní styl - estetické prostředí - spokojenost a psychické zdraví

Buďte zodpovědným lídrem a správcem

naplnění strategií a závazků města v oblasti klimatu - kvalitnější bydlení - dobré adresy - zhodnocení majetku majitelů nemovitostí - posilování kompetencí úřadu - komunikace s místní veřejností

Vychovávejte k toleranci a demokracii podporou zdravého sousedského soužití na plácku!

Nejprve si udělejte v tématu vnitrobloků na radnici jasno

Téma vnitrobloků zasahuje hned do několika gescí. V různých městech se tímto tématem zabývají politici a úředníci z oblastí životního prostředí, územního rozvoje, majetku, sousedských vztahů a participace, strategického plánování nebo veřejného prostoru. Téma vyžaduje týmovou spolupráci! Společně posoudit výchozí situaci, prověřit používané nástroje podpory, silné a slabé stránky, překážky a limity je tím správným startem.

Uspořádejte třeba radniční fórum! Sejděte se s těmi, kteří v tématu něco dělají nebo je zajímá, a vyříkejte si to. Můžete posílit spolupráci uvnitř radnice nebo navázat a rozvinout spolupráci s externisty. Nejprve zjistěte, jak jste na tom. Až potom se otevřou příležitosti promyslet konkrétní opatření. 

S kým se potkáte v projektech obnovy vnitrobloků?

místní samospráva a úředníci

správci domů a pozemků - město, SVJ, družstvo, správcovské firmy, fyzické osoby, právnické osoby

tahouni obnov

obyvatelé - spoluvlastníci SVJ, družstevníci, nájemníci

participátoři

zahradní architekti a návrháři

arboristé

realizátoři - zahradnické firmy a řemeslníci

správci zeleně

Jakými nástroji můžete tématu vnitrobloků jako politik či úředník pomoci

Politická podpora a podpora vedoucích pracovníků

Pro umožnění systematické práce je důležité, abyste se nejlépe v tandemu politik a vedoucí úředník k tématu aktivně přihlásili - ve volební kampani, v programovém prohlášení, v politikách a strategiích. Propojte sebe a svoje pozice s tématem. Pak můžete pracovat na naplňování cílů oživených vnitrobloků dlouhodobě.

Zprostředkování odborníků na participaci a přípravu projektů

Vnitroblok není jen prostor. Stejně důležitá jsou jejich obyvatelé, kteří mu dávají život. K zapojení obyvatel je klíčovým nástrojem participace. Profesionálové na facilitaci - techniku, která umožní dovést skupinu k cíli složitého jednání - zajistí důležité vstupní informace: místní znalosti, silné stránky a problémy formulované místními, potřeby a nápady. Uspořádáním setkání se dobře může zjistit, kdo má o projekt zájem, odhalí se překážky a úskalí. Pro přípravu projektu bude třeba i dalších profesionálů - zahradního návrháře, projektanta, odborníky na stromy či vodu.

Exkurze pro veřejnost

Organizace exkurzí do obnovených vnitrobloků je jednoduchý a levný motivační nástroj, který umí vzbudit zájem. Návštěvníky přitáhnou nejen samotná místa, běžně veřejnosti třeba uzavřená, ale i autentické příběhy sdílené samotnými tahouny, kteří za proměnami stojí. Jaké jsou jejich zkušenosti? Co se povedlo a co by udělali jinak? Lidé mohou sami v místě nahlédnout, jak vnitrobloky ožívají zelení a aktivitami, jak se skrze proměny se daří budovat sousedské vztahy a jak se zpříjemňuje a zhodnocuje bydlení.

Databáze odborníků a realizátorů

Můžete založit a zprovoznit otevřenou databázi odborných firem a jednotlivců, kteří se zabývají návrhy a realizacemi dílčích opatření pro zlepšení klimatu ve městě. Webová databáze může sloužit všem, kteří návrhy nebo realizace nabízejí a poptávají. Registrovat se volně mnohou subjekty, které se věnují oblastem zahradních úprav (návrhy a realizace zahrad, zeleně, kompostování), stromům (výsadba, péče, arboristé), hospodaření s dešťovou vodou (nádrže, závlahy, povrchy a zasakování), zeleným střechám, drobné architektuře (návrhy menšího rozsahu, drobné prvky do veřejného prostoru či vnitrobloků). Seznam poslouží jako rozcestník s kontakty, zájemci se na firmy obracejí sami a přímo. Úřad by měl být pouze poskytovatelem prostoru na webových stránkách, ale neručit za seznam přihlášených dodavatelů ani za jejich činnost.

Osvěta a informování veřejnosti

Město může poskytnou podporu skrze poradenství, informační letáky, webové portály (https://planujtrojku.cz/zapojte-se/vnitrobloky), příspěvky na sociálních sítích, články v radničních médiích nebo metodiky “jak na to”. Možností je dost, důležitá je přístupnost poskytovaných informací pro laiky. Někdy může být osvěta navázaná na další aktivitu (například dotační program nebo akci pro veřejnost).

Soutěž “Dvorek roku”

Cílem je motivovat ke zvelebování vnitrobloků nebo i předzahrádek hezkými cenami a hlavně veřejným uznáním práce a snažení. Soutěž má v obyvatelích podnítit zájem o vzhled prostředí, kde žijí. Hodnotící komise může být složená ze zástupců města, občanů a nezávislých odborníků. Vnitrobloky mohou být hodnoceny podle např. celkového vzhledu, provedených změn, nápaditosti, využitelnosti, míry využití zeleně nebo zapojení obyvatel.

Materiální podpora

Některá města a městské části už úspěšně vyzkoušeli systém bezplatného půjčování nebo darování např. domácích nebo komunitních kompostérů či sudů na dešťovku pro podporu aktivity lidí ve vnitrobloku nebo sousedské komunitě. 

Obnova vnitrobloků ve vlastní správě

Projekty obnovy od A do Z na pozemcích patřících zcela nebo částečně městu by měly vyjít z dobrého výběru míst. Co zásah v tom kterém místě přinese? Jaký je klimatická a sociáloní potenciál změny, vůle ke změně, majetkové vztahy, zvláštní problémy, peníze, velikost a počet uživatelů? Projekt by měl už v úvodní fázi zapojit obyvatele - nejlépe skrze facilitované setkání a anketu. Návazně zahradní návrhář zpracuje studii reagující na výsledky participace, zadání od vedení města a dalších zúčastněných stran, na podmínky, příležitosti, limity a dostupný rozpočet. Je třeba projednat podmínky financování investic i pravidla údržby. Pokud je město menšinovým vlastníkem pozemků ve vnitrobloku, je možné pozemky pronajmout na základě žádosti SVJ nebo družstva, které se o vnitroblok chce starat. Podle charakteru obnovy může být část realizace řešena svépomocně brigádou s místními. Samospráva v takovém projektu vystupuje jako příkladný tahoun.

Chcete pomoct?