03.jpg

U Smaltovny, Heřmanova, Bubenská, Šternberkova

Vnitroblok v pražských Holešovicích - Bubnech je vymezen ulicemi U Smaltovny, Heřmanova, Bubenská a Štemberkova. Spojité území tvoří centrální část o výměře 1140 m2. V místě je několik ploch s rostlým terénem, které jsou zatravněny nebo osázeny dřevinami a trvalkami. Rostliny jsou v mnoha případech dobře zvoleny, ale výsadby jsou celkově spíše nahodilé a nekoncepční. Prostoru dominuje pět vzrostlých stromů - javor , pajasan, jírovec, jasan a jilm. Zbývající plochu pokrývá dožívající betonový kryt. V menší části před domen U Smaltovny 4 byl beton nahrazen čtvercovou betonovou dlažbou. Výsadby jsou umístěny nad úrovní dlažby a jsou ohraničeny betonovými obrubami.ve vnitrobloku je několik laviček, staré klepadlo a plastový kompostér, u domů jsou umístěny kontejnery na odpad.

 

Studie obnovy vnitrobloku

Východiskem návrhu je žebříček potřeb, který vznikl na základě sousedského setkání obyvatel vnitrobloku a následné ankety, kterých se zúčastnilo asi 50 obyvatel. Cílem bylo navrhnout jednotné řešení prostoru, které by zároveň respektovalo hranice parcel a zohlednilo různé potřeby obyvatel okolních domů. Vzhledem k velikosti prostoru a s tím související výši nákladů, které s sebou revitalizace nese, byla proměna navržena tak, aby umožňovala realizaci po etapách.
Plochy s rostlým terénem budou téměř v celém rozsahu zachovány, stejně jako všechny stromy. Počítá se s tím, že stávající betonový povrch se postupně celý odstraní a nahradí ho nové zpevněné a vegetační plochy. Prostor je rozdělen do geometrických segmentů, které pokrývá zeleň, dva typy dlažby, kačírek a mlat. Segmenty jsou uspořádány tak, aby celý prostor zůstal pohodlně prostupný pro obyvatele všech domů.
Různé typy zpevněných ploch jsou použity pro plochy s různou funkcí. Dlažba většího formátu na soukromější prostor před jednotlivými domy a také v hlavním místě pro společné setkávání. Dlažba středního formátu na komunikační plochy v centrální části. Mlatové jsou plochy pro sportování a hry. Tyto povrchy doplňují segmenty s kačírkem. Kačírek oživí dlažbu a ve větší míře umožní zasakování. V některé části je možné ho nahradit pískem nebo kamenivem větší frakce, které poslouží dětem ke hraní.

Jednotlivé povrchy budou odděleny betonovým obrubníkem usazeným ve stejné výšce jako dlažba (nebude tak vytvářet bariéru v chůzi). Segmenty mohou být pomocí obrubníků dále děleny a obrubník tak může sloužit jako grafický prvek. V místech, kde zpevněná plocha zabírá dvě parcely (jedná se o 4 segmenty), pak mohou sloužit jako vymezení hranice. Na všech místech, kde to umožní stávající výsadby, budou obrubníky kolem záhonů rovněž v úrovni terénu, aby dešťová voda z dlážděných ploch mohla přednostně odtékat do záhonů. Dlažba bude usazena nasucho do štěrkového lože, což umožní částečné zasakování. Stávající dešťové vpusti ale zůstanou zachovány pro případ větších srážek.

Tři místa pro společné aktivity - prostor určený k setkávání, mlatová plocha s herními prvky a větší mlatová plocha - jsou rozmístěny na třech parcelách, čtvrtému pozemku (U Smaltovny 4) je ponechána větší autonomie. Ve středu vnitrobloku pak vzniká jakási komunitní zahrádka - štěrková plocha s dřevěnými vyvýšenými záhony, kde si obyvatelé mohou pěstovat zeleninu.Stávající rostliny by se měly v co největší míře zachovat, výrazně doplnit, případně v některých částech přemístit, tak, aby výsadby byly pestré a proměnlivé. 

Netkanou textilii pod keři by měly nahradit podrostové a půdopokryvné trvalky. S ohledem na místní podmínky se zapojené výsadby dřevin a trvalek jeví jako perspektivnější než trávník, který navíc vyžaduje intenzivní péči. Výběr rostlin a podrobný návrh osázení, upřesnění mobiliáře, typu dlažby a detailní technická řešení budou řešeny v další části projektové dokumentace.

 

Žebříček potřeb obyvatel

Na základě podnětů a preferenčních hlasů vznesených na setkání a v anketě vznikl žebříček potřeb a představ o využití vnitrobloku. Žebříček ukazuje na jednom místě všechny zaznamenané pozitivní hodnoty, všechny vnímané problémy a všechny představy, jak by vnitroblok mohl vypadat či fungovat do budoucna. Pro orientaci, jak moc jsou podněty mezi lidmi sdílené, slouží řazení žebříčku dle preferencí obyvatel. Žebříček slouží jako součást zadání pro skicu či studii obnovy. Na vytvoření žebříčku se podílelo více než 50 obyvatel.

 

Sousedské setkání obyvatel a elektronická anketa

V pondělí 17. května proběhlo společné sousedské setkání nad možnostmi oživení vnitrobloku a jeho podobou. Cílem setkání bylo zmapování představ a potřeb obyvatel jako podklad pro studii obnovy a stanovení pravidel užívání. Tato anketa je pokračováním PRO NEPŘÍTOMNÉ na setkání. Dává Vám možnost promluvit i když jste nemohli dorazit osobně. Zvolte prosím odpovědi na následující tři otázky, nebo doplňte svůj podnět do neděle 14. června 2021.