Financování vnitrobloků

Peníze až na prvním místě, tvrdí současná glosa. Realizace obnovy vnitrobloku může být drahá i levná a může čerpat z vašich vlastních zdrojů nebo se posílit o granty a dotace. 

Rámec a rozpočet projektu se může postupně vyvíjet. Zpravidla po fázi koncepčního návrhu je možné udělat vstupní odhad “kolik by to celé stálo”. Následně je možné vytvořit princip, jak se na nákladech celého projektu může podílet více vlastníků. Úvaha musí vycházet z konkrétní situace a vzít na vědomí dosavadní spolupráci mezi spoluvlastníky. Nový elán a nápady si mohou pro zakořenění vyžádat více času a přesvědčování. Z tohoto důvodu je dobré mít v rukávu dílčí kroky realizace na začátek, které mohu posílit zájem a přijetí projektu jako celku. 

Náklady mají několik částí. Samotná příprava projektu zpravidla zabírá dost času a zdrojů, stejně tak participace obyvatel, která je podmínkou kladného přijetí. Koncepční návrh projektu by měl zpracovat zkušený architekt či krajinný návrhář. Přinejmenším na část projektu bude potřeba zpracovat podrobnější projektovou dokumentaci - ať již se jedná o osazovací plán nebo technické podklady pro tvorbu například přístřešku na popelnice. A nakonec samozřejmě náklady na samotnou realizaci.

Existuje řada zdrojů, kde lze na obnovu vnitrobloku získat podporu. Kapitola je rozdělena na tři části. Zaprvé, jak mohou získat peníze města, zadruhé, jak mohou žádat města spolu s obyvateli, a zatřetí, mohou města sama finančně pomáhat vnitroblokům ve správě obyvatel. Jako ukázku přístupu dáváme k dispozici příklady grantových výzev velkých měst směrem ke svým obyvatelům.

Dobrou zprávou je, že obnova vnitrobloku může postupovat po etapách nebo se může cíleně zaměřit na doplňování jednotlivých prvků. Ve vnitroblocích také bývají k dispozici původní prvky - lze tak znovu vrátit k užívání kamennou dlažbu nebo třeba vhodně obnovit klasické prolézačky pro děti. Jedná se zároveň o vítaný princip udržitelnosti a upcyklace materiálu. Zde se opíráme o princip “spousta dobrých věcí již byla” a výhodou je, že není nutné znovu kolaudovat něco, co již bylo jednou umístěno.

Kde mohou žádat finance na obnovu vnitrobloků města

Protipovodňová opatření  

Nenechte se zmást! Výzva je určena na realizaci protipovodňových a přírodě blízkých opatření v krajině a sídlech -  opatření ke zpomalení odtoku, vsakování, retenci a akumulaci srážkové vody vč. jejího dalšího využití, zelené střechy a využití šedé vody.

Podávání žádostí od 27.09.2023 do 31.03.2025. Poskytovatel: MŽP. Program: OPŽP. 2021-2027. Poznámka: Výzva se vztahuje na integrované projekty (ITI). Čerpání: Naplněná alokace výzvy z 12,1 % (11.10.2024). Číslo výzvy a odkaz: 52

Co-create New European Bauhaus (NEB)

NEB je širší evropské mezioborové hnutí, které vytváří strategie pro udržitelnou budoucnost.  Výzva Co-create NEB zve k předkládání návrhů na budování udržitelných a inkluzivních veřejných prostorů. Cílem je spolupracovat s občany na vývoji dlouhodobých řešení, která odpovídají potřebám a poptávce širší komunity. Má za cíl demonstrovat, jak mohou nová řešení podpořit transformaci měst tím, že přivedou jednotlivce a komunity blíže k přírodě a řeší potřeby území a komunit. 

Aktuální výzva byl uzavřena v říjnu 2024. Více informací zde

Zelená infrastruktura (VRR)

Výzva se věnuje revitalizaci a modernizaci stávajících veřejných prostranství ve vazbě na zelenou infrastrukturu - úprava nevyužívaných ploch, vznik a lepší dostupnost veřejného prostranství s prvky modrozelené infrastruktury.

Podávání žádostí od 25.01.2024 do 10.06.2025. Poskytovatel: MMR, Program IROP. Čerpání: Naplněná  alokace výzvy z 7,4 % (14.10.2024). Číslo výzvy a odkaz: 65 

Kde mohou žádat finance na obnovu vnitrobloků města spolu s obyvateli

Nadace Partnerství

Pro odolná města a zdravou krajinu, 50 až 200 tisíc korun na realizaci přírodě blízkých adaptačních opatření v intravilánech obcí. Uzávěrka prvního kola v prosinci 2024. V roce 2025 bude vyhlášeno na jaře a v příštích několika letech bude každoročně.

Česká spořitelna

Komunitní grantový program Dokážeme víc ve spolupráci s Nadací Via vypisuje tři úrovně programů - průběžné mikrogranty na aktuální témata do 20 000 Kč, průběžné granty za změnu místa do 100 000 Kč a program na spojování sousedů a tvorbu míst do 500 000 Kč.

Nadace Via

Různé programy zaměřené na aktivní komunitu a tvorbu míst.

Jak města mohou finančně podpořit vnitrobloky ve správě obyvatel

Města Brno a Praha mají díky své velikosti vypracované podrobné programy na podporu životního prostředí. Dotace může být využita i na zpracování projektu, důležité je zapojení obyvatel. Obě města pomáhají nejen finančně, ale i informačně. Na webových stránkách https://adaptacepraha.cz/ je například uveřejněn seznam místních architektů, dodavatelů, realizátorů. Brno doplňuje dotační program osvětovými aktivitami, které příjemcům umožní lépe promyslet a zacílit předkládaný projekt. 

Praha - Dotační program magistrátu hlavního města Prahy

Program na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hlavního města Prahy je iniciativou, která poskytuje dvouleté dotace na projekty zaměřené na zlepšení životního prostředí v Praze. Program podporuje projekty zaměřené na ochranu přírody, zlepšení prostředí pro volně žijící živočichy a rostliny, a ochranu a rozvoj vodstva na území Prahy. Do této skupiny spadají i přírodě blízká opatření ve vnitroblocích.

Program na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy, uzavírka 1x ročně na přelomu roku, až 450000 Kč na přípravu i realizaci, viz odkaz

Brno - Dotační program Vnitroblok!

Dotační program Vnitroblok! má za cíl posílit městskou a sídelní zeleň, zvýšit množství zachycené srážkové vody a přispět k sousedské pospolitosti. Jeho prostřednictvím je možné ozelenit vnitrobloky a přilehlé zelené plochy obytných domů na území města Brna. Existuje příručka, která zaměření programu popisuje. Město pořádá školení pro zájemce. Uzávěrky každoročně na podzim, podpora do výše 300000Kč, viz odkaz

Chcete pomoct?