dvůr Hroznová 5 - kousek soukromí

vnitroblok Hroznová-
kousek soukromí

Vnitroblok o rozloze přibližně 105 m2 se nachází v památkové rezervaci v blízkosti Karlova mostu na Malé Straně. Prostor tvaru lichoběžníku ze všech stran obklopuje pavlačový činžovní dům. V původním stavu se zde nenacházela žádná zeleň ani jiné prvky, povrch byl betonový za hranicí životnosti. Prostor je limitován množstvím vstupů po celém obvodu dvora.

 

Kompletní obnova vnitrobloku

Kompletní obnovu pavlačového vnitrobloku spočívá v kompletní výměně povrchu, vytvoření přírodní zasakovací plochy ve středu dvora a vytvoření místa a opory pro popínavé rostliny. V další fázi se počítá s využitím dešťové vody pro posílení zálivky. Místa desítky let starého a rozpraskaného betonu je ve vnitrobloku kamenné dláždění s organickými spárami bližší původnímu charakteru místa. Výběr a určení kamene bylo nutné díky absenci historických zdrojů po konzultaci s památkovou ochranou znovu. Z dostupných možností výběr připadl na andezit a moravskou drobu.

Návrh obnovy

Návrh byl zpracován v souladu s žebříčkem potřeb, který vyplynul ze setkání obyvatel domu v říjnu 2018. Základem konceptu je náhrada betonového povrchu v celém prostoru nádvoří. Na základě konzultace v Národním památkovém ústavu je jako materiál navržena kamenná dlažba s volnou, propustnou, spárou. Současně po obvodu vzniknou 3 menší vegetační plochy s popínavými dřevinami, které doplní půdopokryvné trvalky.  Zachována zůstává možnost vjezdu pro automobily a volný prostor pro setkávání a aktivity obyvatel. Jako podsadba popínavých dřevin se použijí osvědčené trvalky, které budou sloužit jako mulč a zároveň mají výrazný estetický efekt, např. Geranium, Epimedium, Waldsteinia a podobně. Počítá se s použitím mobilního posezení, které bude v prostoru umístěno dle potřeb obyvatel. Možný je jak tradiční, tak moderní design. Současně by bylo vhodné obměnit a sjednotit osvětlení celého prostoru tak, aby ladilo s novými prvky.

žebříček potřeb a představ obyvatel

Na základě moderované diskuse se sběrem podnětů v průběhu sousedského setkání a následné elektronické ankety pro nepřítomné vznikl žebříček potřeb a představ obyvatel. Žebříček představuje úplnou škálu všech současných hodnot, problémů a nápadů do budoucna seřazenou dle míry priority zapojených obyvatel. Žebříček slouží jako podklad pro zadání práce na návrhu obnovy. Žebříček však není “stromem splněných přání”, to znamená, že studie neřeší každý jednotlivý podnět, ale staví na hlavních prioritách a principech. Na sestavení žebříčku se podílelo deset obyvatel přítomných na setkání a čtyři obyvatelé v elektronické anketě.

Setkání obyvatel a elektronická anketa

Sousedské setkání k oživení dvora proběhlo ve čvrtek 25. října 2018 v prostorách dvora. Spolek Bieno ve spolupráci s představenstvem domu pozval na setkání všechny obyvatele tištěnou pozvánkou, která byla roznesena do poštovních schránek a vyvěšena na nástěnkách domu. Dostupní obyvatelé byli osloveni také prostřednictvím e-mailu. Akce se zúčastnilo přibližně 15 obyvatel domu, přítomní byly členové představenstva domu. Další 4 obyvatelé navázali na setkání vyplněním elektronické ankety.

Pozvánka na setkání obyvatel

První společné setkání uživatelů nad podobou dvora. Programem setkání je zjištění problémů, hodnot a vítaných aktivit očima uživatelů dvora a jejich prioritizace.