Ukázky výsadby

Blanická
jak vysadit popínavky do betonu

Vnitroblok Blanická tvoří jednolitá, částečně podsklepená plocha s betonovým povrchem o velikosti přibližně 15x10 metrů.  Je lemována zdí, která ze dvou bočních stran sousedí se zelenými zahradami a z čelní strany přiléhá k pozemku Arcibiskupského gymnázia. 

Z vydrolené části v rohu dvorku jsme zjistili, že vrstva betonu je vysoká zhruba 12-15 cm. Zapůjčili jsme profesionální řezačku betonu s přiměřeným kotoučem. Vyřezali jsme pět malých obdélníků  (v našem případě cca 50 x 30 cm) podél zdi, beton rozbili kladivem, vypáčili a odstranili. Řezání betonu je hlučná a prašná práce, vyžaduje šikovnost při manipulaci a sílu. Prašnost můžete snížit vodním chlazením. 

Půda pod vrstvou betonu byla naštěstí celkem kvalitní, stačilo ji prokypřit a částečně doplnit substrát s kompostem. Do každé z děr jsme vsadili jednu pnoucí rostlinu. Zvolili jsme kombinaci hortenzie řapíkaté (Hydrangea petiolaris) a přísavníku trojcípého (Parthenocissus tricuspidata). Oba druhy nevyžadují oporu a budou se pnout přímo po zdi. Rostliny jsme pořádně zalili (20-30 litrů  ke každé rostlince) a zamulčovali pro pomalejší vysychání. Zálivka bude potřeba v prvních týdnech alespoň jedenkrát týdně, později podle aktuálního počasí a sucha. Péči přislíbila tahounka Denisa s dcerou Eli.  

Náklady byly do pěti tisíc korun a zahrnovaly půjčení nářadí a ochranných pomůcek na práci (brýle, sluchátka), nákup rostlin a substrátu, jejich dopravu a odvoz suti.

Srbská
treláž pro popínavky

Vnitroblok Srbská s omezenými prostorovými možnostmi a zámkovou dlažbou se skvěle hodí pro popínavé rostliny, které jsme zde umístili nejen k obvodovým zdem, ale i k nově navržené konstrukci (treláži). Jedná se o paravan ze svislých dřevěných latí, který navazuje na řadu vestavěných dřevěných kójí sloužících jako sklepy. Funkčně rozděluje prostor, zakrývá nevzhledné popelnice a tvoří oporu pro popínavky, které se časem rozrostou a pokryjí zeď a střechu kójí. Tím zpříjemní i výhledy z oken a balkónů.

Bylo nutné založit místo pro konstrukci a zároveň pěstební místo. Celkem jednoduše jsme vyňali několik kostek zámkové dlažby a také štěrk, do kterého byla položena. Dlažbu se obyvatelé rozhodli ponechat ve sklepě pro další použití. Následovala montáž konstrukce. Návrh dali dohromady architekt společně s tesařem. Díky jejich dlouholeté spolupráci a sehranosti nebylo v tomto případě třeba pořizovat technický výkres, ale stačila skica.

Pro výrobu zvolili modřínové latě a hranoly, které ukotvili pomocí zemních vrutů BAYOS 70x600mm. Ty se výborně hodí právě pro ukotvení podobných drobných staveb bez potřeby betonového základu – závit stlačí zeminu kolem sebe a zajistí pevný základ. 

Do prohlubně kolem treláže jsme doplnili dostatečné množství substrátu a smíchali ji s původní zeminou. Vysadili jsme zajímavou opadavou dřevitou liánu Akébii pětičetnou (Akebia Quinata) s podsadbou několika trvalek: dlužicha, zběhovec, ostřice a stálezelený keř zimolez lesklý, které vytvoří příjemný zelený pás.  Novou výsadbu bylo potřeba vydatně prolít vodou a pravidelně zalévat zejména v prvních týdnech a potom při suchu a vedru. Náklady na konstrukci (návrh, materiál, dopravu, montáž), nákup a dopravu rostlin a substrátu byly do 30 tisíc Kč.

Blodkova
jak zazelenit plot

Vnitroblok v Blodkově se zelená stromy, keři, květinami, popínavými dřevinami a trávníkem. Od okolních pozemků tento dvůr dělí zídky a nově i plot mezi dvěma sousedními domy. Ten tu historicky nikdy nebyl. Pro částečné zamaskování tohoto prvku a hezčí výhled se sousedé dohodli na jeho ozelenění popínavkami. Výsadba přímo to rostlého terénu nebyla složitá. Využil se čerstvý kompost z kompostéru umístěného na dvorku. Kvalitní zeminy z něj bylo dost nejen pro popínavky, ale i pro domácí pokojovky a pro budoucí pěstování ve vnitrobloku.

Byl vybrán pestrý sortiment dřevin, který vytvoří zajímavou a bohatou skladbu více druhů na jednom místě – barevně kvetoucí zimolezy (Lonicera) a clematis (Clematis tangutica),  révovník (Ampelopsis acononitifolia), méně využívaný lunoplod (Menisperum dauricum) a to vše doplněné přísavníky. Zálivka pro nově vysazané rostlinky i pro stávající zeleň zajistí voda z nedávno obnovené studně, která se povedla tahounce Martě a s podporou MČ Prahy 3.

V Háji
výsadba do nádob

Podél hranice v jižní části zpevněného menšího vnitrobloku V Háji jsme po dohodě s obyvateli navrhli výsadbu rostlin do tří dřevěných vyvýšených záhonů. Z pnoucích dřevin jsme pro toto místo zvolili přísavník pětilistý a přísavník trojcípý, které jsme doplnili keři a trvalkami. Rostliny se postupně rozrostou a zakryjí zeď, která je poměrně blízko lodžiím a oknům spodních bytů. Změna oproti dnešku výrazná a estetický a klimatický přínos pro rezidenty bude jistě velký.

V nádobách je narozdíl od výsadby do země poměrně omezený prostor pro kořeny rostlin typu popínavek a keřů. Aby rostliny prosperovaly, je třeba zajistit intenzivnější péči. Ta se projevuje v první řadě ve svědomitější zálivce (truhlíky mnohem rychleji vysychají), zadruhé v častějším přihnojování. V zimě mohou rostliny promrzat – i na to je třeba se připravit a včas činit. Pečovat o novou zahrádku bude rodina bydlící v přízemí, ke které se možná přidají i další sousedé. Pořizovací cena vyvýšených truhlíků včetně montáže a naplnění zeminou byla v tomto případě necelých 30 tisíc korun.

Chcete pomoci s popínavkami?

Zanechte nám svůj kontakt a my se vám ozveme!