Žižkovo náměstí

Pod korunami stromů je nám fajn

  1. Vnitroblok na Žižkově náměstí spravuje společenstvo vlastníků. Tvoří jej dva spodní, od sebe oddělené zpevněné dvorky. Z jednoho z nich vedou strmé schůdky na hlavní horní pozemek. Ten je celý zelený a mírně svažitý. Je zde několik vzrostlých stromů, jejichž větvě prorůstají a tvoří pomyslnou klenbu.

Kompletní realizace

 

Dílčí realizace formou brigády s podporou firemních zaměstnanců

První etapa obnovy proběhla v režii spolku Bieno ve spolupráci místních obyvatel a pracovníků pražské pobočky Patagonia. Jednalo se o pročištění zcela přebujelého keřového patra v zadní části vnitrobloku a v časti kolem vnitroblokových vestaveb. Druhým úkolem byla úprava a dosadba pěstebních záhonů. Nově zkultivované plochy byly posíleny dovezeným zahradním substrátem. Dřevěné části keřů byly zachovány a budou využity pro přirozenou hru dětí a tvorbu hmyzích hnízdišť. Obyvatelé domu získali na další rekultivaci vnitrobloku v roce 2023 také grant od MČ Prahy 3 .

 

Návrh úprav vnitrobloku

Vzhledem k obtížné přístupnosti vnitrobloku bylo záměrem navrhnout úpravy, které povedou k zútulnění, většímu využívání a snadnější údržbě vnitrobloku, zároveň však budou vyžadovat co nejnižší náklady, zejména pokud jde o stavební materiál a přesuny hmot. Hlavní změnou, kterou návrh přináší je scelení výsadeb keřů a trvalek do jasně vymezených záhonů oddělených od travnaté plochy a zpřístupnění výběžku v jihovýchodní části zahrady. Dále pak vytvoření místa pro společné setkávání, doplnění vyvýšených pěstebních záhonů, nového kompostéru, dřevěných přístřešků pro kola a zahradní nářadí a nádrže na dešťovou vodu. Stávající vzrostlé stromy zůstanou zachovány, doporučeno je pouze posouzení jejich stavu certifikovaným arboristou a případné provedení udržovacího řezu.

Travnatá plocha bude zrenovovaná, povrchové nerovnosti se vyrovnají, ale modelace terénu zůstane zachována, aby nedošlo k poškození kořenové soustavy stromů. V zastíněných místech, kde trávník neprospívá, ho nahradí půdopokryvné rostliny. Ty budou použity také ve výběžku, který bude vyčištěn od náletových. V okrajových partiích budou vysazeny nové keře a trvalky, zdi doplní pnoucí dřeviny. Ty jsou navrženy také podél zídky v západním dvorku. Rostliny vyplní záhony, aby vznikl zapojený porost a tím se minimalizovala údržba. Průchod výsadbou půdopokryvných rostlin umožní betonové nášlapy, které propojí travnatou plochu s nově vzniklou zpevněnou plochou pro posezení, která bude tvořena betonovou nebo cihlovou dlažbou, případně kombinací. Pro ohraničení zpevněné plochy a oddělení záhonů se použije ocelová pásovina. Stávající schodiště navrhujeme prodloužit směrem do dvorku, čímž se zmírní sklon, ale nebude nutné odebírat zeminu v horní části vnitrobloku. Zídka podél schodiště se opraví a doplní ji jednoduché kovové zábradlí.

 

VÝSLEDKY HLASOVÁNÍ NA SETKÁNÍ A V ANKETĚ

Na základě preferenčních hlasů ze setkání a ankety vznikl žebříček potřeb a představ o využití vnitrobloku. Žebříček ukazuje na jednom místě všechny zaznamenané pozitivní hodnoty, všechny vnímané problémy a všechny představy, jak by vnitroblok mohl vypadat či fungovat do budoucna. Na setkání hlasovalo 9 obyvatel, formou ankety 5.
Výsledky slouží jako součást zadání pro skicu / studii obnovy.

 

Setkání obyvatel

Sousedské setkání k oživení vnitrobloku proběhlo 6. června 2023 od 18 hodin ve vnitrobloku. Cílem bylo vytvořit žebříček představ a potřeb jako podklad pro studii obnovy. Setkání uspořádal spolek Bieno ve spolupráci s vedeními domů. Otevřená moderovaná diskuse vycházela ze současného stavu a mapovala představy o budoucí podobě a náplni místa. Tištěnou a elektronickou pozvánkou byli pozváni všichni obyvatelé domů. Akce se zúčastnilo 9 obyvatel.

pŮVODNÍ STAV vnitrobloku

Ve vnitrobloku původně bylo výrazné až břebujelé keřové patro, několik založených pěstebních ploch. Na většině z nich se nepěstuje nebo se vzhledem k jejich poloze ve stínu pod stromy rostlinám příliš nedaří. Východní část ústí do výběžku, který je zarostlý a neprostupný. Vstup na pozemek je umožněn i jednomu ze sousedních domů, parcely totiž nejsou od sebe fyzicky rozdělené. Z vybavení je ve vnitrobloku jedna lavička pod stromy, nepříliš vyhovující kompostér, doplňkově i hamaka na lenošení. Obyvatelé si cenní zeleně, klidu a možnosti odpočinku. Trápí je špatný přístup do vnitrobloku po strmých schodech, vyboulená zeď, která vyžaduje větší opravu, svažitost a nerovnost terénu, nekoncepční pojetí a některá zákoutí, stav zeleně aj. O údržbu se nyní stará jeden z obyvatel, což je vzhledem k velikosti pozemku a množství zeleně nedostatečné.