Zelená

Obytný blok v pražských Dejvicích je vymezen osmnácti převážně bytovými domy v ulicích Zelená, Stavitelská, Nikoly Tesly a Jugoslávských partyzánů. Vnitroblok je uzavřený, přístupný pouze rezidentům. Tvoří ho množství parcel s různými vlastníky. Je unikátní jak rozlohou (téměř 8 tisíc m2), tak využitím (soukromé zahrádky u domů i centrální společné místo). V prostoru, který byl historicky spojitý a prostupný, se v posledních desetiletích postupně začaly parcely nebo jejich části oplocovat, v jeho středu ale zůstala zachovaná volná plocha o rozloze cca 1700 m2, která je přístupná z většiny domů. Zhruba polovinu této plochy tvoří pozemek ve správě MČ Praha 6.

Celá plocha je rovinatá a zatravněná, nejsou zde žádné komunikace ani zpevněné povrchy. Kromě několika listnatých stromů a skupiny volně rostoucích keřů je tu umístěno pár laviček, klepadlo a hojně využívané pískoviště. MČ Praha 6 je správcem jednoho celého a části dalšího bytového domů a zhruba poloviny části společné středové plochy vnitrobloku. Ve spolupráci s místními obyvateli a vlastníky pozemků má zájem vytvořit a spravovat obyvatelný vnitroblok s dobrým klimatem, který bude slouží jako zázemí pro obyvatele.

Návrh úprav vnitrobloku

V úterý 26. listopadu v základní škole Antonína Čermáka proběhlo představení návrhu a postupu obnovy. Setkání, kterého se zúčastnila necelá dvacítka obyvatel mělo dva hlavní cíle. Tím prvním bylo představit široké skupině obyvatel vnitrobloku návrh obnovy a získat podněty pro jeho úpravy a dopracování. Druhým bylo informovat a debatovat o společném postupu MČ Prahy 6 a jednotlivých domů. Jedná se o jedinečný projekt spolupráce na obnově uzavřeného vnitrobloku, který je z větší části v majetku a správě městské části, ale využívaný skupinou rezidentů. Setkání se zúčastnili za MČ Praha 6 radní pro majetek Petr Prokop, radní pro životní prostředí a klima Petr Palacký, Alena Vondroušová a spolek Bieno.

Z debaty k návrhu vyplynuly tyto hlavní závěry. Přítomným se architektonický návrh spíše líbil. Hlavním tématem byla obnova hřiště, se kterým se v dosavadním návrhu nepočítalo - důvody proti hřišti jsou zejména preferovaná klidová povaha vnitrobloku (závěr z participace) a možnost vhodnějšího uspořádání jiných aktivit a prvků (workout, sezení). Účastníci se klonili k tomu plochu hřiště spíše zachovat - nejlépe v podobě rostlé, volné a rovné plochy pro hru, opatřené sloupky na síť. Znamená to posunout v návrhu altán do nové polohy za skupinu keřů směrem k ulici Jug. Partyzánů. Dalšími podněty od obyvatel bylo odstranění klepadel, zrušení kompostéru v návrhu, zachování keřů a doplnění solárního osvětlení. Upravený návrh najdte v galerii obrázků pod tímto textem.

Stran postupu se dohodlo, že je potřeba nadále upřesňovat rozpočet a formulovat, jak bude nastavena společná investice. Městská část navrhuje, že podíl jejího příspěvku bude nejméně polovina celkové ceny, o druhou by se měly podělit jednotlivé domy. Cena na jeden dům by neměla přesáhnout 50 tisíc Kč. V současné době je podaná projektová žádost do programu New European Bauhaus. V případě úspěchu by značná část přípravy a realizace mohla být tímto grantem pokryta, výsledek bude znám již na začátku roku 2025. Ač některé domy nemají přímý přístup do vnitrobloku, jedná se se všemi. Je dále potřeba kontaktovat a jednat s dalšími SVJ, družstvy, správci, majiteli i obyvateli. Do budoucna bude potřeba také ujasnit a domluvit, jak bude probíhat údržba.

Výsledky hlasování na setkání a v anketě

V úterý 12. března 2024 proběhlo sousedské setkání nad možnostmi oživení vnitrobloku a jeho podobou. Setkání se zúčastnili zástupci vedení městské části Praha 6 a přibližně 40 místních obyvatel. Na setkání navázala elektronická anketa pro nepřítomné. Na základě moderované diskuse se sběrem podnětů vznikl žebříček potřeb a představ obyvatel vnitrobloku. Podněty byly zachyceny v průběhu sousedského setkání a následné elektronické ankety pro nepřítomné. Žebříček představuje úplnou škálu všech současných hodnot, problémů a nápadů do budoucna seřazenou dle míry priority zapojených obyvatel. Žebříček slouží jako podklad pro zadání práce na návrhu obnovy.

Setkání obyvatel

Žebříček však není “stromem splněných přání”, to znamená, že studie obnovy neřeší každý jednotlivý podnět, ale staví na hlavních prioritách a principech. Na sestavení žebříčku se podílelo asi 40 obyvatel přítomných na setkání a 37 obyvatel v elektronické anketě.