brigáda 19. července
Obyvatelé spoluvlastníci SVJ přistupují k oživení vnitrobloku po etapách. Jako první na řadě je zprovoznění dvou velkoobjemových nádob na rostliny z chráněné dílny Kokoza. Společné osázení přineslo kromě nové zelené plochy také pohodovou atmosféru mezi sousedy. Debatovalo se o dalších krocích, podobě sousedních dvorů a možnosti spolupráce.
Návrh úprav vnitrobloku
Cílem úprav je oživit nevyužívaný dvorek přiléhající k obytnému domu, který doposud sloužil pouze k umístění kontejnerů na odpad. V současnosti celou plochu pokrývá stará dlažba a je zde umístěna kovová konstrukce, která bude po doplnění dřevěného opláštění sloužit jako krytí a zastřešení kontejnerů. Zeleň ani mobiliář se v místě nenachází. Návrh počítá s částečným odstraněním cca 8 m2 dlažby v jihozápadním rohu parcely. Na jejím místě vznikne záhon pro vysazení 1 stromu, který doplní podsadbové rostliny. Zbylá plocha zůstane prozatím zadlážděná, další rostliny se vysadí do 7 vyvýšených záhonů o rozměrech 250 x 80 cm (4 ks), 300 x 80 cm (2 ks) a 240 x 250 cm. Výška záhonů bude min. 50 cm, aby mocnost substrátu umožnila použití jak trvalek, tak menších dřevin, především popínavých, které pokryjí obvodové zdi a svou velkou listovou plochou poslouží jako náhrada dalších stromů. Záhony budou z dřevěných trámků, dovnitř obvodové konstrukce se umístí svařovaná plastová vana. Variantou je dřevěná kontrukce opláštěná cetrisovými deskami. K zálivce rostlin bude využívána dešťová voda, která bude zadržována v IBC kontejneru umístěnému u dešťového svodu vedle přístupového schodiště. Místo doplní ještě dřevěný nábytek.
SORTIMENT ROSTLIN
Rostlinnou dominantou prostoru bude listnatý strom v jihozápadním rohu. Použije se dřevina s menší nebo štíhlejší korunou, která snese větší přistínění, např. javory - Acer pensylvanicum, Acer campestre ´Lienco´ nebo ´Elegant´. Jako podsadba se použijí stínomilné trvalky, které pokryjí půdu v celé ploše, např. čemeřice, bergenie, poměnkovce, škornice, dlužichy nebo konvalinky. Významným vegetačním prvkem budou popínavé dřeviny, především přísavníky a klanostěnky, na osluněnějších místech lze instalovat konstrukci pro ovíjivé liány, např. zimolez či akébii. Zbylé rostliny - keře, trvalky i cibuloviny - budou vybírány s ohledem na stanovištní podmínky (oslunění, prostor pro kořeny), upřednostněny budou druhy jedlé nebo atraktivní pro ptáky a hmyz (z dřevin např. muchovník, hlohyně nebo třezalka).